Cookies on The Nenagh Guardian website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. We also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on the The Nenagh Guardian website. However, if you would like to, you can change your cookie settings at any time by amending your browser settings.
Hide Message
  • GAA

County Championship First Round Draws

Thursday, 14th February, 2019 12:00pm
Jump to comments
County Championship First Round Draws
County Championship First Round Draws

The draws have been made of the opening round of fixtures of the County Hurling and Football Championships which will be played in April.

The senior hurling, Seamus O Riain Cup and intermediate hurling championship openers will be played over the weekend of 7-8 April, while the first round of the senior, intermediate and junior ‘A’ football will be played on 14-15 April with the first round of the junior ‘B’ football on 21-22 April.

Senior Hurling - Dan Breen Cup

Group 1: Nenagh Eire Og v Upperchurch/Drombane; Burgess v Loughmore/Castleiney

Group 2: Borris-Ileigh v Clonoulty/Rossmore; Moycarkey/Borris v Toomevara

Group 3: Thurles Sarsfields v Eire Og Annacarty; Killenaule v Kilruane MacDonaghs

Group 4: Roscrea v Portroe; Kiladangan v Drom & Inch

Senior Hurling - Seamus O Riain Cup

Group 1: Templederry Kenyons v Carrick Swans; Thurles Sarsfields v Lorrha

Group 2: Newport v Silvermines; Holycross/Ballycahill bye

Group 3: Ballina v Mullinahone; Ballingarry bye

Group 4: JK Brackens v St Mary’s; Clonakenny v Cashel King Cormacs

Intermediate Hurling Championship

Group 1: Moyne/Templetuohy v Kilsheelan/Kilcash; Ballinahinch bye

Group 2: Knockavilla Kickhams v Drom & Inch; Shannon Rovers v Galtee Rovers

Group 3: Boherlahan-Dualla v Gortnahoe/Glengoole; Cappawhite v Borrisokane

Group 4: Lattin Cullen Gaels v Kiladangan; Sean Treacy’s v Moneygall

Group 5: Moyle Rovers v Golden Kilfeacle; Ballybacon/Grange bye

Senior Football Championship

Group 1: Galtee Rovers v Moyne Templetuohy; Clonmel Commercials v Arravale Rovers

Group 2: Ardfinnan v Kiladangan; Ballyporeen v JK Brackens

Group 3: Aherlow Gaels v Cahir; Loughmore/Castleiney v Kilsheelan/Kilcash

Group 4: Killenaule v Eire Og Annacarty; Moyle Rovers v Upperchurch/Drombane

Intermediate Football Championship

Group 1: Moyle Rovers v Loughmore/Castleiney; Golden Kilfeacle v JK Brackens

Group 2: Moycarkey/Borris v Borrisokane; Cashel King Cormacs v Clonmel Commercials

Group 3: Clonmel Og v Fr Sheehy’s ; Rockwell Rovers v Grangemockler/Ballyneale

Group 4: Clonoulty/Rossmore v Fethard; Carrick Swans v Drom & Inch

Junior ‘A’ Football Championship

Group 1: Newcastle v Arravale Rovers; Shannon Rovers v Cahir

Group 2: Mullinahone v Solohead; Sean Treacys v Gortnahoe/Glengoole

Group 3: St Patricks v Cappawhite; Knockavilla Kickhams v Cashel King Cormacs

Group 4: Ardfinnan v Emly; Rosegreen v Moyle Rovers

Group 5: Ballingarry v Ballylooby/Castlegrace; Boherlahan-Dualla v Clerihan

Junior ‘B’ Football Championship

Group 1: Lorrha v Nenagh Eire Og; Galtee Rovers v Eire Og Annacarty

Group 2: Kilsheelan/Kilcash v Killenaule; Moycarkey/Borris v Ballyporeen

Group 3: Moyle Rovers v Clonmel Commercials; Thurles Gaels v JK Brackens

Group 4: Rockwell Rovers v Clonmel Og; Golden Kilfeacle v Moyne-Templetuohy

Keep up-to-date with the latest news from around the county with an epaper subscription from €2.20*