GAA Scoreboard
County Tipperary
(sponsored by FBD Insurance)
RESULTS
Senior Hurling Championship
Group 1: Upperchurch/Drombane 3-14 Drom & Inch 1-17; Thurles Sarsfields 2-30 Eire Og Annacarty 1-13
Group 2: Mullinahone 1-21 Holycross/Ballycahill 2-17; Toomevara 1-17 Clonoulty/Rossmore 1-16
Group 3: Kiladangan 1-23 JK Brackens 1-21; Loughmore/Castleiney 1-26 Moycarkey/Borris 3-17
Group 4: Kilruane MacDonaghs 2-24 Borris-Ileigh 2-21; Nenagh Eire Og 2-22 Roscrea 0-26
Senior Hurling – Seamus O Riain Cup
Group 1: Thurles Sarsfields 2-18 Kiladangan 0-12; Carrick Swan 1-15 Burgess 0-15
Group 2: Templederry Kenyons 1-25 Clonakenny 1-14; Newport 3-26 Silvermines 4-11
Group 3: Gortnahoe/Glengoole 4-17 Sean Treacys 2-14; Killenaule 1-17 Ballina 0-17
Group 4: Portroe 2-18 Lorrha 0-19; St Mary’s 1-21 Cashel King Cormacs 1-17
Intermediate Hurling Championship
Group 1: Moyne-Templetuohy 1-12 Drom & Inch 0-15; Borrisokane 4-20 Cappawhite 3-13
Group 2: Carrick Davins 2-18 Ballybacon/Grange 1-13; Knockavilla Kickhams 3-18 Moneygall 3-13
Group 3: Kilsheelan/Kilcash 2-18 Boherlahan-Dualla 0-13; Moyle Rovers 0-18 Golden-Kilfeacle 0-16
Group 4: Shannon Rovers 0-21 Arravale Rovers 1-18; Ballinahinch 2-18 Ballingarry 2-18
FIXTURES
Saturday 18th September
Senior Football Championship
Group 2: Kilsheelan/Kilcash v Moyne-Templetuohy in Cashel @ 2.30pm. Ref: David Grogan
Ballyporeen v Eire Og Annacarty in Bansha @ 5.30pm. Ref: Seanie Peters
Group 4: Killenaule v Rockwell Rovers in Fethard @ 5.30pm. Ref: Brian Tyrell
JK Brackens v Loughmore/Castleiney in Templetuohy @ 6.00pm. Ref: Sean Everard
Intermediate Football Championship
Group 2: Clonmel Commercials v Fethard in Monroe @ 2.00pm. Ref: Keith Delahunty
Golden-Kilfeacle v Loughmore/Castleiney in Littleton @ 2.00pm. Ref: Paul Guinan
Group 3: Galtee Rovers v Father Sheehys in Cahir @ 2.00pm. Ref: Paddy Ivors
Group 4: Borrisokane v Moyle Rovers in Templemore @ 2.00pm. Ref: Tom McGrath
Under 19 ‘A’ Hurling Semi-Final
Kiladangan v Thurles Sarsfields in Dolla @ 4.30pm (E.T.) Ref: Phil Ryan
Under 19 ‘B’ Hurling Semi-Final
Ballinahinch/Templederry v Holycross/Ballycahill in Borrisoleigh @ 2.30pm (E.T.) Ref: Luke Foran
Sunday 19th September
Senior Football Championship
Group 1: Aherlow v Moyle Rovers in Cashel @ 2.00pm. Ref: Derek O’Mahoney
Cahir v Upperchurch/Drombane in Boherlahan @ 5.30pm. Ref: Tom Loughnane
Group 3: Arravale Rovers v Clonmel Commercials in Cahir @ 2.00pm. Ref: John Butler
Ardfinnan v Moycarkey/Borris in Golden @ 5.30pm. Ref: Paddy Russell
Intermediate Football Championship
Group 1: Grangemockler/Ballyneale v Mullinahone in Swan Park @ 5.30pm. Ref: Michael Kennedy
Group 3: Cashel King Cormacs v Drom & Inch in Holycross @ 5.30pm. Ref: Jonathan Cullen
Group 4: Clonoulty/Rossmore v JK Brackens at The Ragg @ 2.00pm. Ref: Pat O’Mahony
NORTH TIPPERARY
RESULTS
Watch Centre Junior ‘B’ Hurling Championship
Group 1: Newport 4-16 Lorrha 5-6; Burgess 0-16 Portroe 1-10
Group 2: Ballina W/O Templederry Kenyons scr
Watch Centre Junior ‘C’ Hurling Championship: Kiladangan 0-18 Borris-Ileigh 2-9
FIXTURES
Friday 17th September
Watch Centre Junior ‘A’ Hurling Championship
Toomevara v Borris-Ileigh in Roscrea @ 6.00pm. Ref: Ger Fitzpatrick
Saturday 18th September
Watch Centre Junior ‘A’ Hurling Championship
Nenagh Eire Og v Kilruane MacDonaghs in Toomevara @ 3.00pm. Ref: Kieran Delaney
Sunday 19th September
Watch Centre Junior ‘C’ Hurling Championship
Borris-Ileigh v Ballina in Borrisoleigh @ 4.00pm. Ref: Tommy Ryan
Kilruane MacDonaghs v Roscrea in Cloughjordan @ 4.00pm. Ref: Ger Morris
Tipperary Coiste na nOg
RESULTS
Under 15 ‘C’ Hurling
Group 1: Ballinahinch/Templederry 3-8 Shannon Rovers Gaels 2-7; Portroe 4-5 Eire Og Annacarty 1-8
Under 15 ‘D’ Hurling Quarter Final: Thurles Gaels 5-8 Emly 2-8
FIXTURES
Thursday 16th September
Under 15 ‘C’ Hurling Group 2
Galtee Rovers v Clerihan in Bansha @ 6.30pm
Saturday 18th September
Under 15 ‘C’ Hurling Semi-Finals
Shannon Rovers Gaels v Galtee Rovers or Clerihan in Ballinderry @ 1.00pm
Skeheenarinky v Portroe in Ballyporeen @ 1.00pm
Under 15 ‘D’ Hurling Semi-Finals
JK Brackens v Thurles Gaels in Templemore @ 1.00pm
Mullinahone v Kilruane MacDonaghs in Mullinahone @ 1.00pm
North Tipperary Coiste na nOg
RESULTS
Under 17 ‘A’ Hurling Semi-Finals: Toomevara 2-10 Ballina 2-8; Nenagh Eire Og 0-13 Roscrea 1-8
Under 17 ‘B’ Hurling Semi-Finals: Newport 3-10 Moneygall/Clonakenny 2-12; Borris-Ileigh 2-15 Burgess 1-14
Under 15 ‘A’ Hurling Preliminary Quarter Finals: Ballina 2-14 Roscrea 2-9
Under 15 ‘B’ Hurling Preliminary Quarter Finals: Newport 3-30 Kiladangan 0-5; Moneygall/Clonakenny 4-12 Lorrha 1-16
Under 13 ‘D’ Hurling Quarter Finals: Templederry Kenyons 5-3 Burgess 2-8; Nenagh Eire Og 7-4 Kiladangan 5-3; Toomevara 5-3 Borris-Ileigh 0-3; Newport 1-9 Kilruane MacDonaghs 2-2
FIXTURES
Wednesday 15th September
Under 13 ‘D’ Hurling Semi-Finals
Nenagh Eire Og v Toomevara in Dolla @ 6.30pm
Newport v Templederry Kenyons in Shallee @ 6.30pm
Thursday 16th September
Under 15 ‘A’ Hurling Quarter Finals
Ballina v Kilruane MacDonaghs in Nenagh @ 6.30pm
Borris-Ileigh v Nenagh Eire Og in Dolla @ 6.30pm
Toomevara v Silvermines in Borrisoleigh @ 6.30pm
Under 15 ‘B’ Hurling Quarter Finals
Borrisokane v Burgess in Puckane @ 6.30pm
Kiladangan v Lorrha in Borrisokane @ 6.30pm
Sunday 19th September
Under 17 'A' Hurling Final
Toomevara v Nenagh Eire Og in Kilcolman @ 5.00pm
Under 17 'B' Hurling Final
Newport v Borris-Ileigh in Dolla @ 2.00pm